Co vědět o poruchách koagulace

Co vědět o poruchách koagulace

Koagulační poruchy se vztahují k podmínkám, které ovlivňují to, jak tělo řídí srážení krve. Pokud se krev člověka sražeje nebo koaguluje, může za normálních okolností zažít komplikace z přílišného krvácení po zranění nebo chirurgickém zákroku nebo mít zablokování, které zabraňují průtoku krve. Příliš málo krevních sraženin. Obvykle jsou způsobeny genetickou mutací a jsou často léčitelné léky. Poruchy koagulace mohou způsobit nadměrné krvácení, pokud tělo není schopno správně vytvořit krevní sraženiny. V jiných případech mohou způsobit, že tělo příliš snadno produkuje krevní sraženiny a zvýší riziko blokovaných krevních cév.

Tento článek bude diskutovat o různých typech, příčinách a ošetření poruch koagulace.

Poruchy koagulace jsou, když tělo má problémy s kontrolou krevních sraženin. Koagulace se týká procesu formování krevních sraženin – naše těla se spoléhají na tento životně důležitý proces, který pomáhá zabránit nadměrnému krvácení z poškozené krevní cévy.

Destičky jsou fragmenty buněk přítomné v krvi, které pomáhají s procesem klotování krve shromážděním v místě zranění. Kombinují se s proteiny v krevní plazmě za vzniku krevní sraženiny a zabrání úniku z poškození. Díky tomu je koagulace důležitá přirozená obrana proti zranění. Někteří lidé však zažívají poruchy koagulace, které mohou vést k příliš velkému nebo příliš malému srážení.

Typy

Poruchy krvácení jsou tam, kde tělo není schopno správně vytvořit krevní sraženiny. Tyto podmínky jsou obvykle způsobeny problémy s faktory srážení krve, což jsou proteiny, které pomáhají tvořit krevní sraženiny. To může mít za následek nadměrné krvácení z toho, že nevytváří dostatek sraženin nebo blokád z přílišného produkce. Hyperkoagulabilita popisuje nadměrné srážení krve, které může narušit průtok krve a zvýšit riziko problémů, které zahrnují hlubokou žilní trombózu nebo plicní embolii.

Lidé mohou zdědit nebo získat poruchy koagulace. To znamená, že jednotlivci mohou získat stav od svých rodičů nebo vyvinout jeden během svého života, často z jiného stavu nebo z léku ovlivňujících faktory srážení krve. poruch koagulace, včetně níže uvedených. Způsobuje nadměrné krvácení, otoky a modřiny. Nejběžnějšími typy jsou hemofilie A a B, kde tělo postrádá určité proteiny v krvi pro srážení.

 • Von Willebrandova choroba: Další genetická porucha, která zabraňuje srážení v důsledku nedostatečného von Willebrandova faktoru, proteinu krve. Samice si s větší pravděpodobností všimnou stavu než muži v důsledku těžkého nebo krvácení, které charakterizuje stav během menstruačních období nebo narození.
 • Krvácení spojené s onemocněním jater: Lidé s onemocněním jater mohou zažít zjizvení, které zvyšuje riziko poruch krvácení nebo trombózy.
 • Krvácení nedostatku vitaminu K: Tělo vyžaduje, aby vitamin K vytvořil krevní sraženiny. Děti narozené s nízkými hladinami vitamínu K, které dostávají doplňky, mohou vyvinout nedostatky vitamínu K, což může vést k nadměrnému vnitřnímu nebo vnějšímu krvácení.
 • Ve vzácných případech někteří lidé postrádají další faktory srážení, které mohou způsobit nadměrné krvácení, jako jsou faktory I, II nebo V. Někteří jedinci mohou také zažít poruchy destiček, což jsou vzácné podmínky, kde jsou vzácné podmínky, kde jsou vzácné podmínky, kde jsou vzácné podmínky, kde jsou vzácné podmínky, kde jsou vzácné podmínky, kde jsou vzácné podmínky Tělo produkuje příliš mnoho, příliš málo nebo dysfunkčních destiček.

  Lidé v hyperkoagulačních stavech jsou ohroženi žilním tromboembolismem. Tato porucha způsobuje, že se krevní sraženiny tvoří v hluboké žíle, která se může odtrhnout a vstoupit do plic. Ve vzácných případech by jednotlivci v hyperkoagulačních stavech mohli zažít krevní sraženinu, která způsobuje srdeční infarkt nebo mrtvici.

  • Nadměrné krvácení, které se nekončí tlakem
  • Snadné modřiny
  • cardiol negativní recenze Krev v moči nebo stolici
  • Silné krvácení během menstruace nebo Po porodu
  • Bleeding pod kůží
  • Začervenání a otoky kolem těla
  • Umbilical Shump Bleeding u novorozenců

  Někteří Příčiny mohou také vést k dalším příznakům. Například onemocnění jater může způsobit únavu, slabost a ztrátu chuti k jídlu.

  Kromě toho by lidé v hyperkoagulačních stavech mohli zažít příznaky v závislosti na přítomnosti a umístění krevní sraženiny. Například krevní sraženina poblíž srdce nebo plic by mohla způsobit bolest na hrudi, dušnost nebo nepohodlí kolem horní části těla. Tyto příznaky by mohly naznačovat infarkt nebo plicní embolii.

  Příznaky trombózy hlubokých žil obvykle zahrnují bolest, otoky a kůži, která se zbarví kolem oblasti krevní sraženiny, jako například v nohou.

  Příčiny a rizikové faktory

  Genetika může způsobit mnoho typů poruch koagulace. Lidé zdědí tyto genetické změny od svých biologických rodičů nebo je získávají po narození. Geny poskytují pokyny pro to, jak tělo dělá krevní sraženiny – některé genetické mutace způsobují, že tělo dělá chyby při vytváření krevních sraženin, což může vést k poruše.

  Například hemofilie je stav, který lidé obvykle zdědí od rodiče. Je to kvůli mutaci na chromozomu X, která ovlivňuje srážení faktorů VIII nebo IX. Samci obvykle mají jeden chromozom X a jeden chromozom, zatímco ženy mají často dva chromozomy X. Vzhledem k tomu, že mají pouze jednu kopii chromozomu X, s větší pravděpodobností vyvinou hemofilii. Ve vzácných případech může k mutaci dojít spontánně nebo kvůli jinému zdravotnímu problému bez rodinné anamnézy stavu.

  Příčina poruchy koagulace není vždy jasná. Například krvácení z nedostatku vitamínu K by mohlo být způsobeno dětmi, které nedostanou vitamín K zastřelenou při narození, mají onemocnění jater nebo trávení nebo mají biologického rodiče, který používá určité léky, jako je isoniazid.

  Některé rizikové faktory pro poruchy koagulace mohou zahrnovat:

  • Věk, jako jsou novorozenci pro nedostatek vitamínu K nebo starší dospělé v hemofilii A
  • rodina Historie stavu
  • Být mužským
  • Jiné zdravotní stavy, jako je rakovina, autoimunitní onemocnění nebo onemocnění jater
  • Transfuze krve
  • Obezita
  • Infekce
  • Léky, jako jsou antibiotika, Řediska krve nebo interferon alfa
  • Chirurgie
  • Hormonální léky, jako například Antikoncepční pilulky
  • Těhotenství a porod
  • Fyzická nečinnost a sezení po dlouhou dobu Diagnóza

   Lékaři se zeptají na příznaky a zkontrolují lékařskou anamnézu člověka, aby diagnostikovali poruchy koagulace. Budou se také zeptat na členy rodiny s jakýmikoli poruchami koagulace, což by mohlo naznačovat dědictví stejného stavu. Fyzikální vyšetření také pomůže identifikovat viditelné příznaky, jako je modřiny a otok. Mohly by zahrnovat:

  • test D-Dimer, který testuje žilní tromboembolismus
  • Kompletní krevní počet
  • Částečný tromboplastin nebo protrombinový časový test, které měří, jak dlouho trvá, než krevní sraženina vytvoří
  • Testy srážení faktorů, aby se identifikovaly jakékoli chybějící faktory srážení
  • Von Willebrand Factor Test
  • Genetické testování k identifikaci Geny, které mohou způsobit poruchy koagulace
  • Lékařské skenování, jako jsou ultrazvuk nebo CT skenování, zkontrolují krevní sraženiny

  léčba

  Nejlepší léčba

  Přístup bude záviset na typu poruchy koagulace, její závažnosti a celkovém zdraví osoby. Léčba se obvykle zaměřuje na zvládnutí příznaků a snížení rizika komplikací. Lékaři by mohli doporučit jednu nebo více léků, včetně:

  • Anti-fibrinolytická léčiva k léčbě krvácení po porodu nebo operacích
  • Antikoncepční pilulky, aby se snížilo menstruační krvácení
  • Desmopressin
  • Imunosupresivní léky
  • Doplňky vitamínu K
  • Ředilnosti krve, aby se snížilo riziko srážení u lidí s hyperkoagulačními státy
  • Trombin Inhibitory nebo trombolytika

  Lékaři mohou také doporučit další ošetření, jako je substituční terapie faktorem. To zahrnuje nahrazení chybějících faktorů srážení pomocí darů krve nebo nahrazení z laboratoře.

  Lidé, kteří zažívají krevní sraženinu, mohou potřebovat nouzovou péči. Odstraňování trombu s asistovanou katétrem zahrnuje lékaře pomocí flexibilní trubice k rozbití krevních sraženin-mohou vložit filtry vena cava do hlubokých žil, aby chytili krevní sraženiny, než cestují do plic nebo srdce.

  Kdy Kontaktujte lékaře

  Je nezbytné konzultovat s lékařem o poruše koagulace. Důsledky formování příliš málo nebo příliš mnoho krevních sraženin mohou být bez léčby ohrožující život.

  Některé poruchy koagulace jsou přítomny při narození a lékař by mohl problém okamžitě identifikovat. Zdravotničtí pracovníci však budou prověřit poruchu koagulace, pouze pokud existují určité rizikové faktory, jako je biologický rodič s hemofilií.

  Je nezbytné dávat pozor na symptomy a okamžitě konzultovat s lékařem, pokud existují známky poruchy koagulace. Například nadměrné krvácení, otoky a snadné modřiny jsou známkou poruchy krvácení. Proto je důležité, aby lidé okamžitě kontaktovali lékaře, pokud si všimnou varovných signálů, jako je otok, bolest a něha v nohou.

  shrnutí

  Poruchy koagulace ovlivňují schopnost těla vytvářet krevní sraženiny – buď způsobují příliš málo nebo příliš mnoho krevních sraženin, které mohou mít závažné důsledky. Některé poruchy koagulace jsou genetické a mohou procházet rodinami. Lidé je však mohou také získat během svého života z určitých léků nebo podmínek.

  Každý, kdo vykazuje známky poruchy koagulace, by měl okamžitě kontaktovat lékaře. Ošetření bude obvykle zahrnovat jeden nebo více léků pro řízení stavu, zatímco někteří lidé mohou potřebovat další ošetření, jako je výměna faktoru.

  • Krev/hematologie

  Lékařské zprávy dnes mají přísné pokyny pro zdroje a čerpá pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a sdružení. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .

  Contents